We had surf and we had sun this past weekend at the DLSA “Gathering of the Tribes” surf contest at Church!  Lots of good times with all of the competition team and club members like Gary Mathern, Viv Vail and LJ Richards who came up to cheer everyone on.  Out of 23 teams that competed OLSC placed 2nd place!

Thank you to everyone who surfed in the event, supported someone who surfed, cheered everyone on, brought brownies and cookies (Viv and Karen), hauled the tents (Dave Hilts, Derek and Bing), and paid for someone to surf!! Thank you to the DLSA crew for putting on an awesome event and mother nature for giving up some waves but a little too much wind at times. I feel very blessed to be a part of such a great organization of people who are like family!

– Gretchen

Menehune Boys

BLUE    1   JACK VAN WAGONER OLSC
RED    2   TOSH TUDOR WSC
WHITE    6   RAM PIERCE VSC
GREEN    5   SHANE GILLARD WSC
ORANGE    4   IAN VOTH EBSC
PINK    3   ZAHID RODRIGUEZ HBLC

Jr Men 15-19

BLUE    5   FINN REYES VSC
PURPLE    1   AIDAN SAUTNER SOSC
WHITE    2   COLE QUINLAN CLSA
GREEN    3   LORENZO VILLELA WSC
ORANGE    4   WILLIAM HENNESSY WSC
PINK    6   SANTIAGO GIRAULT CLSA

Men 20-29

BLUE    2   CHRISTIAN STUTZMAN DLSA
PURPLE    5   KRIS HALL BCSC
WHITE    4   CHUS ALVARADO WSC
GREEN    6   ADAM REPPENHAGEN CSC
ORANGE    3   KEVIN SKVARNA OLSC
PINK    1   TEVOR ANDERBURG CSC

Junior Men 28 and Under Shortboard

BLUE    3   TUCKER O’SHIA BCSC
PURPLE    2   JOE RICKABAUGH VSC
WHITE    1   SHAWN DONAVAN WSC
GREEN    6   PATRICK O’CONNOR OLSC
ORANGE    4   KEVIN SKVARNA OLSC
PINK    5   TREVOR LUCA LBSC

Masters Men 29 – 49 Shortboard

BLUE    3   PAT QUEALY SCSA
PURPLE    5   JOJO ROPER WSC
WHITE    1   ALEX GREENE PBSC
GREEN    4   LEE DENHAM WSC
ORANGE    2   PHIL CASTAGNOLA PBSC
PINK    6   RAY SOTTO PPSC

Sr Men 30-39

BLUE    1   STEVE NEWTON OLSC
PURPLE    3   DARREN EUDALY DLSA
WHITE    6   ACE ASELTINE HBLC
GREEN    2   BRENDAN WHITE SOSC
ORANGE    4   JERRY SWEARINGEN OLSC
PINK    5   ISAAC WOOD WSC

Masters Men 40-49

BLUE    1   DANE PERLEE SCSA
PURPLE    2   AARON GARRETT LBSC
WHITE    6   DAVID SCHAFFER BCSC
GREEN    5   BING COSBY OLSC
ORANGE    4   PHIL CASTAGNOLA PBSC
PINK    3   ALEX WALTERS SCSA

Grand Masters Men 50 + Shortboard

BLUE    4   ROBBIE JONES OLSC
PURPLE    1   DEREK ERICKSON OLSC
WHITE    5   DON HOEFER OLSC
GREEN    2   MIKE GILLARD WSC
ORANGE    6   JON ROSEMAN WSC
PINK    3   OZSTAR DE JOURDAY WSC

Grand Masters Men 50-59

BLUE    1   MATT BRADY SOSC
PURPLE    6   DEREK ERICKSON OLSC
WHITE    5   MIKE EMERSON CSC
GREEN    4   MICHAEL TAKAYAMA OLSC
ORANGE    2   MIKE GILLARD WSC
PINK    3   ROBBIE JONES OLSC

Legends Men 60-69

BLUE    4   OZSTAR DE JOURDAY WSC
PURPLE    1   CHRIS REISING SCSA
WHITE    3   RAYMOND TURNIPSEED OLSC
GREEN    5   DON HOEFER OLSC
ORANGE    2   PERRY SHOEMAKE EBSC
PINK    6   BOB PIERCE WSC

Ex Legends 70 +

BLUE    2   KERRY PEDLOW DLSA
RED    6   JIM GARRISON OLSC
WHITE    1   JOE RIGBY PBSC
GREEN    4   OTIS SISTRUNK CSC
ORANGE    3   JOEY LOMBARDO BCSC
PINK    5   CHARLIE ZYVOLOSKI DLSA

Girls 14 and Under

BLUE    2   RILYNN BAKER DLSA
RED    6   INDIE HOFFMAN SOSC
WHITE    3   MATTY MILLER WSC
GREEN    1   BEAU ALLRED DLSA
ORANGE    4   KAILI ARNSTON SOSC
PINK    5   REID VAN WAGONER OLSC

Jr Women 15-20

BLUE    1   AVALON GALL OLSC
PURPLE    3   ADDISON MCPHILLIPS SOSC
WHITE    4   SOPHIA ARKY MSA
GREEN    2   TIARE THOMPSON WSC
ORANGE    5   MIKYA FARNER SSA
PINK    6   MADELINE PERREAULT WSC

Women 20 – 34

BLUE    1   KAITLIN MIKKELSEN OLSC
PURPLE    2   FRANKIE SEELEY WSC
WHITE    4   CORIE SCHNEIDER SDSL
GREEN    3   EMILY FLANNAGAN PPSC
ORANGE    6   CAROLINE CARPENTER LBSC
PINK    5   MAIRIN TORR BSSA

Women 39 and Under Shortboard

BLUE LILIAN WHATLEY BCSC
PURPLE APRIL MARTIN-HANSEN BSSA
WHITE    4   ADDISON MCPHILLIPS SOSC
GREEN    2   MOLLY TUSCHEN WSC
ORANGE    3   MAY DENHAM WSC
PINK    1   TIARE THOMPSON WSC

Women 40 and Up Shortboard

BLUE    4   KELLY NICELY OLSC
PURPLE    2   LISA CARULLI WSC
WHITE    5   INDY CALLAWAY WSC
GREEN    3   MIRANDA JOSEPH WSC
ORANGE    1   BETH O’ROURKE MSA
PINK    6   ERIKA ISAAC VILLARAZA LBSC

Women 35 – 49

BLUE    2   JESSICA TAFT DLSA
PURPLE    4   LINSEY FARRELL SOSC
WHITE    6   PHOENIX COVERLY PBSC
GREEN    5   BETH O’ROURKE MSA
ORANGE    1   DIINA EUDALY DLSA
PINK    3   KELLY NICELY OLSC

Women 50 – 59

BLUE    1   MIRANDA JOSEPH WSC
RED    4   JOYCE SISSON WSC
WHITE    2   LISA CARULLI WSC
GREEN    5   KIM MCCREADY SCLU
ORANGE    6   MARIA PRENDES SCLU
PINK    3   HAYLEY NEMEROFF CSC

Women 60 +

BLUE    1   KATIE CALKINS DLSA
PURPLE    4   LEAH CONROY OLSC
WHITE    6   CLARE FINELLI SCLU
GREEN    3   INDY CALLAWAY WSC
ORANGE    5   JANE MCKENZIE SCLU
PINK    2   SALLY SELENGER VSC

Tandem

BLUE 6 DANIEL HUGHES LBSC
PURPLE 1 WENDY GUERRERO DLSA
WHITE 5 MANNY VARGAS SDSL
GREEN 2 TRAVIS LONG /STEPHANIE GAILEY OLSC
ORANGE 4 JESSICA AND CHRIS VSC
PINK 3 ILLA AND BRIAN MCEVILLY WSC

SUP

BLUE    3   CHRIS REISING SCSA
RED    4   BRENT PASCOE OLSC
WHITE    1   ANTHONY MALTESE OLSC
GREEN    2   DEREK ERICKSON OLSC
ORANGE    5   ZACK HOLSOMBACH LBSC
PINK    6   MEL WYGAL OLSC

Club Ranking

1 Windansea Surf Club WSC 4500
2 Oceanside Longboard Surfing Club OLSC 4040
3 San Onofre Surf Club SOSC 1710
4 Doheny Longboard Surfing Association DLSA 1640
5 Long Beach Surf Club LBSC 1620
6 Ventura Surf Club VSC 1490
7 Bay Cities Surf Club BCSC 1320
8 Cardiff Surf Club CSC 1220
9 Sunset Cliffs Surfing Association SCSA 1170
10 Pacific Beach Surf Club PBSC 1150
11 Pedro Point Surf Club PPSC 990
12 Huntington Beach Longboard Crew HBLC 790
13 Estero Bay Surf Club EBSC 700
14 Coronado Surfing Association CLSA 680
15 Big Stick Surfing Association BSSA 600
15 Santa Cruz Longboard Union SCLU 600
17 Malibu Surfing Association MSA 560
18 San Diego Surf Ladies SDSL 540
19 Swamis Surfing Association SSA 450
20 La Jolla Shores Surfing Association LJSSA 170
21 Hope Ranch Surf Club HRSC 40
22 Malibu Boardriders Club MBC 30
23 Costa Mesa Boardriders Collective CMBC 0